• Elektriğe zam yapılırsa etkilenir miyim?

Elektrik tedarikçi firmayla yaptığınız sözleşmeye göre bu değişiklik gösterecektir.
Eğer belli bir oranda indirim almış iseniz elektrik fiyatı zamlansa bile siz yeni elektrik tedarikçinizle anlaştığınız oranda indirim almaya devam edersiniz. Sabit fiyat üzerinden indirim aldıysanız, zamdan etkilenmezsiniz.

  • Herhangi bir arıza durumunda kimi arayacağım?

Bölgenizde ki elektrik dağıtım altyapısının kurulması , işletilmesi , arızalara müdahale edilmesi , sayaçların tesis edilmesi ve okunması işlemleri bölgenizde bulunan dağıtım şirketinin yetki ve sorumluğundadır. Bu dağıtım şirketinin bu hizmetlerin karşılığı olarak devlet tarafından belirlenmiş ücret tahsil edilip sizin adınıza ödemesi yapılmaktadır(faturada ödeme kalemlerinde vardı). Bu sebeple elektrik arızaları için yine önceden olduğu gibi bölge dağıtım şirketini aramaya devam edeceksiniz.

  • Sayaç uygunluğu nedir? Sayaç okumasını kim yapacak?

Serbest tüketici hakkını elde ettiğinizde indirimli elektrik alabilmeniz için Elektrik tedarik eden firmayı değiştirmek için aboneliğinize ait sayacın elektronik (dijital) olması gerekmektedir.
Elektrik sayaçlarının okunması, mevzuat gereği dağıtım şirketlerinin yetki ve sorumluluğunda olduğundan, sayaçlar abonenin bağlı olduğu dağıtım Şirketi tarafından okunur(bu işlemin ücreti de fatura kaleminde vardır) . Endeks bilgileri, anlaşma yaptığınız elektrik tedarikçisi firmanızın sistemine girilir.

  • Tedarikçi firmayı değiştirince faturalama nasıl olacak?

Sözleşme imzaladığınız elektrik tedarikçisi firma tarafından fatura edilecektir ve fatura istediğiniz adrese kargo ,posta, e-mail veya sms yoluyla ulaştırılacaktır. Faturanızı fatura tarihinden itibaren genellikle 10 gün sonra tedarikçi firmanızın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla veya PTT den veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

  • Sözleşme yapılan müşteriye ilk fatura ne zaman gönderilecek?

Geçiş işlemleri her ay yapılabilmekte olup, mevcut elektrik sağlayıcınızın onay süreci sebebiyle, yeni elektrik tedarikçinizden yaklaşık 1 Ay sonra indirimli elektrik temin edebileceksiniz. Her ayın 5 ine kadar teslim edilen evraklarda eksiklik ve abonenin borcu yoksa bir sonraki ayın 1 inden itibaren yeni tedarikçinizden indirimli elektrik almaya başlamış olacaksınız. Örneğin: 4 Ağustos a kadar teslim ettiğiniz evraklarda eksiklik ve aboneliğinize ait borcunuz yoksa 1 Eylül den itibaren yeni tedarikçinizden elektrik almaya başlamış olacaksınız. İlk faturanız Ekim ayında size ulaşacak.

  • Adres değiştirme, devretme ya da işyerini kapatma durumlarında ne yapmam gerekiyor?

Tüm bu işlemlerde hem elektrik tedarikçisi firmasına hem de bölgenizdeki dağıtım firmasıyla karşılıklı olarak sözleşme fesih edilmesi gerekir. Elektrik sayacının kapatılması bölgenizdeki dağıtım şirketi tarafından yapılacaktır. Yeni adrese taşınırsanız elektrik tedariki isterseniz yeniden sözleşme yapılması gerekir. Devir işlemindeyse mekânın yeni sahibi istediği elektrik tedarikçisi firmayla yeni sözleşme yapmalıdır.

  • Bir yıl içinde elektrik kullanımım serbest tüketici limitinin altında kalırsa ne olur?

Sözleşme yılı sonunda bu limitin altında tüketim olması halinde serbest tüketici hakkının kaybedileceğinden abone bölgesindeki dağıtım firmasına devredilerek elektrik tedarikine başlamaktadır.

  • Elektrik tedarikçi firmayı değiştirmenin bana bir ek maliyeti olacak mı?

Elektrik tedarikçinizi değiştirmek herhangi bir ek maliyet getirmeyecek tam tersine indirimli elektrik kullanma imkanınız olacaktır.

  • Bulunduğum ilden başka bir yerdeki elektrik tedarikçisinden elektrik alabilir miyim?

Bölge sınırı olmadan Türkiye’de serbest tüketiciye elektrik satma yetkisi olan elektrik tedarikçisi firmayla anlaşma yapabilirsiniz.